Povijest riječkog visokog školstva započela je u 17. stoljeću, a osnutkom Sveučilišta u Rijeci 1973. godine višestoljetna tradicija visokoga školstva dobiva svoj formalni ustroj. Sveučilište u Rijeci danas je suvremeno europsko sveučilište koje u svojem sastavu ima dvanaest fakulteta, jednu akademiju, četiri odjela, dva sveučilišna studija, Sveučilišnu knjižnicu, Studentski centar, Zakladu Sveučilišta te niz centara i zajedničkih službi. Sveučilište danas ima oko 17.000 studenata, preko 2.000 djelatnika, a u 90.000 m2 korisne površine Kampusa do sada je uloženo preko 137 milijuna eura. Sveučilište u Rijeci je istraživačko i znanstveno-obrazovno sveučilište odgovorno za društveni i gospodarski razvoj zajednice, grada Rijeke i regije.
Riječko je sveučilište društveno odgovorno i otvoreno sveučilište – otvoreno stranim studentima, nastavnome osoblju, istraživačima, ali i suvremenim trendovima u visokome školstvu. Naša vizija zacrtava ulazak Sveučilišta među 500 europskih sveučilišta, stoga se ono opredijelilo za dinamičan razvoj koji sustavno i organizirano potiče mobilnost i razvijanje istraživačkih i umjetničkih karijera te omogućuje izražavanje talenta i poduzetničke energije svakog pojedinca.
Osiguravamo sustav obrazovanja i učenja u kojem se studenti nalaze u centru pažnje, zbog čega se sustav nastave i učenja kontinuirano nastoji unaprijediti, te nastojimo biti socijalno osjetljivo i prilagođeno potrebama svih članova zajednice. Stvaramo zajednicu čija je temeljna vrijednost povezanost studenata, profesora i ostalih zaposlenika. Samo takvo sveučilište može biti inovativno, kreativno, izvrsno, a istodobno solidarno i sigurno.
Dobro došli na naše Sveučilište!
Stipendije i potpore
Sveučilište u Rijeci razvilo je sustav stipendiranja i potpora studenata kao neodvojivi dio suvremenog visokoškolskog obrazovanja s ciljem povećanja pristupa mladih visokom obrazovanju, poboljšanja uspješnosti studiranja i znanstvenog istraživanja te potpore strateškim i razvojnim ciljevima Sveučilišta. U tu svrhu Sveučilište u Rijeci raspisuje natječaje za stipendije i financijske pomoći na koje mogu konkurirati studenti preddiplomskih, integriranih i diplomskih sveučilišnih studija, preddiplomskih stručnih studija te specijalističkih diplomskih stručnih studija.
Uspješnim redovitim studentima svake se godine dodjeljuje 100 stipendija za izvrsnost, a kroz program Fonda „Aleksandar Abramov“ mogućnost stipendiranja i financijskih pomoći imaju redoviti i izvanredni studenti slabijeg socioekonomskoga statusa, studenti roditelji, studenti s invaliditetom i dr. S obzirom na epidemiološku situaciju izazvanu koronavirusom, a u svrhu omogućavanja nesmetanog pristupa online nastavi, ove je akademske godine Sveučilište u Rijeci pružilo mogućnost studentima slabijeg socioekonomskog statusa posudbu tableta i internetskog priključka, a na temelju javnog poziva.
Međunarodna razmjena studenata
Sveučilište u Rijeci sudjeluje u programu Erasmus od 2009./2010., a kroz dvanaest akademskih godina više od 1500 studenata i 500 članova osoblja Sveučilišta sudjelovalo je u programu. Sveučilište je od 2011. g., od kada je Hrvatska u potpunosti uključena u program, ugostilo više od 1400 dolaznih Erasmus studenata i 500 dolaznih članova osoblja.
Sveučilište u Rijeci sklopilo je 640 Erasmus ugovora o suradnji s visokoškolskim institucijama u Europi. Spomenutim ugovorima predviđeno je preko tisuću tristo slobodnih mjesta na inozemnim institucijama za studente Sveučilišta u Rijeci te isto toliko za strane Erasmus studente na Sveučilištu u Rijeci. Sveučilište dva puta godišnje organizira Erasmus natječaje za mobilnost studenata (studij i praksa) te nastavnog i nenastavnog osoblja (održavanje nastave i stručno usavršavanje).
Više informacija možete pronaći u sveučilišnoj brošuri International Student Guide namijenjenoj dolaznim Erasmus studentima te u brošuri International Student Guide for full degree study programs namijenjenoj stranim degree studentima.
Cjeloživotno obrazovanje
Pored kvalitetnoga mjesta za obrazovanje novih generacija ljudi i snažnoga centra znanja, riječko sveučilište razvija sustav cjeloživotnoga obrazovanja kojim nastoji osigurati bržu difuziju ideja i inovacija te na takav način osigurati širi društveni razvoj i podići ukupnu konkurentnost sjeverozapadne Hrvatske. Izgradnjom modernog Kampusa Sveučilišta u Rijeci snažno se unaprijedila sveučilišna nastava, znanstvena struktura i sveukupni uvjeti života i rada studenata i nastavnoga osoblja.
Na Sveučilištu u Rijeci programi cjeloživotnog obrazovanja akreditiraju se od 2010. godine. Do rujna 2020. akreditirano je 100 programa.
Tijekom prošle godine programe cjeloživotnog učenja na Sveučilištu u Rijeci pohađalo je 951 polaznik na 36 aktivnih programa. Polaznici su ukupno stekli 708 ECTS-a.
Sveučilište u Rijeci cjeloživotno obrazovanje razvija i u znanstveno-edukacijskom centru u Palači Moise na Cresu.
Studentski kulturni centar
SKC Sveučilišta u Rijeci osnovan je krajem akademske godine 2012./2013. s ciljem stvaranja novog okvira za promišljanje kulturne produkcije i stvaranja kulturne politike posebno usmjerene na studentsku i mladu populaciju te na nezavisnu kulturnu scenu.
SKC u suradnji s udrugama civilnog sektora organizira vlastite kulturne projekate (glazbeni festival Impulse, Međunarodni studentski filmski festival STIFF, Međunarodnu smotru glumačkih akademija), te producira program Galerije SKC, a svake se godine putem natječaja daje i potpora studentskim projektima iz područja kulture i umjetnosti. SKC za svoje projekte često traži kreativne, poduzetne i vrijedne studentice i studente koji će postati dio njegovog produkcijsko-organizacijskog tima, posebice za festivale.
SKC također kroz 2019. i 2020. godinu pruža podršku Kampus kretivnom timu (KKT) odnosno Susjedstvu Kampus, koji je dio programskog pravca 27 susjedstava u sklopu projekta Rijeka 2020 – Europska prijestolnica Kulture. KKT okuplja sveučilišne profesore i studente, koji su zajedničkim snagama kreirali jedinstven program (dvadeset i osam interdisciplinarnih projekata) kojim uspostavljaju veze sa zajednicom i gradom. Dio programa je održano početkom ožujka 2020.
Ured za karijere Sveučilišnog savjetovališnog centra
Od 2014. godine Ured za karijere je, uz Psihološko savjetovalište i Ured za studente s invaliditetom, sastavnica Sveučilišnog savjetovališnog centra (SSC) koji djeluje s ciljem pružanja različitih oblika besplatne stručne pomoći i podrške studentima i djelatnicima riječkog Sveučilišta.
Ured za karijere SSC-a namijenjen je pružanju usluga koje će studentima omogućiti upoznavanje s različitim mogućnostima profesionalnog razvoja te stjecanje znanja i vještina koje su im potrebne za uspjeh na radnim mjestima budućnosti i ostvarenje vlastitih profesionalnih potencijala. Razvoj vještina upravljanja karijerom te povećanje zapošljivosti i konkurentnosti studenata na tržištu rada ostvaruje se kontinuiranim provođenjem:
- Savjetodavnih aktivnosti – individualno, grupno i online savjetovanje s ciljem pružanja podrške razvoju karijernog samopoimanja, postavljanju karijernih ciljeva, istraživanju karijernih mogućnosti te ostvarenju kontakata s potencijalnim poslodavcima;
- Informativnih aktivnosti – pružanje informacija o tržištu rada, organizacija stručne prakse, organizacija događaja namijenjenih razmjeni iskustava alumnija i studenata;
- Edukativnih aktivnosti – provođenje radionica, predavanja i organizacija tribina namijenjenih razvoju komunikacijskih vještina te vještina upravljanja karijerom;
- Istraživačkih aktivnosti – sustavno praćenje poduzetničkih sklonosti i namjera te praćenje zapošljavanja bivših studenata Sveučilišta u Rijeci.
Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci
Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci je nestranačko, nepolitičko tijelo studenata Sveučilišta u Rijeci koje sudjeluje u tijelima uprave Sveučilišta, brine o provedbi i kvaliteti studijskih programa, pomaže studentskim udrugama i još mnogo toga.
Ako ste čuli za SDF, Student Day Festival, onda ste čuli za projekt Studentskog zbora, a ako niste, onda ste morali čuti za našu Sveučilišnu Brucošijadu ili RiBROO kamp za brucoše.
Skupština SZSUR sastavljena je od 16 predstavnika pojedinog studentskog zbora sastavnice Sveučilišta u Rijeci, predstavnika studenata pojedinih znanstvenih područja te voditelja ureda SZSUR i studenata imenovanih u Senat Sveučilišta u Rijeci.
Studentski zbor za pojedina područja djelovanja ima ustrojene urede i to: Ured studentskog pravobranitelja, Ured za udruge, Ured za kulturu i zabavu, Ured za studentski standard, Ured za međunarodnu suradnju, Ured za znanost, Ured za izdavaštvo i odnose s javnošću, Ured za potporu studentima s invaliditetom, IT ured i Ured za društvene aktivnosti.
Također na Sveučilištu djeluje i Studentski pravobranitelj kojeg na mandat od godine dana imenuje Skupština SZSUR, a kojemu se možete obratiti ako želite saznati koja su vaša prava i obveze ili pak smatrate da vam je neko od prava povrijeđeno.
Jednom godišnje SZSUR raspisuje i natječaj za financiranje studentskih programa, na koji pravo prijave imaju sve studentske organizacije Sveučilišta u Rijeci, grupe studenata kao i studenti pojedinci.
Zaklada Sveučilišta u Rijeci
Zaklada Sveučilišta u Rijeci osnovana je 2003. godine s ciljem prikupljanja sredstava i kontinuiranog ulaganja i dugoročnog planiranja razvoja Sveučilišta, ali i šire zajednice. Svrha Zaklade ogleda se i u promociji ideje zakladništva i filantropije, te povezivanja sveučilišne zajednice s lokalnom i regionalnom. Zaklada provodi natječajnu djelatnost putem koje podupire izdavačku djelatnost, studentske projekte i usavršavanja, organizaciju i sudjelovanje na znanstvenim skupovima, znanstveno – istraživačku djelatnosti studenata (fond SIZIF), nagrađuje uspješne primjere transfere znanja, te najzaslužnije umjetnike i znanstvenike.
Zaklada provodi i niz programa i projekata, okruglih stolova, foruma, radionica, humanitarnih i volonterskih akcija te javnih kampanja u području međusektorske suradnje, ravnopravnosti spolova, održivog razvoja, obrazovanja, mladih i filantropije. Projekt kojeg vrijedi istaknuti je Realizator – sveučilišno case study natjecanje koje nastoji približiti studentima izazove poslovnog sektora. Radeći na stvarnim poslovnim slučajevima, studenti dobivaju mogućnost prethodno stečeno znanje prenijeti u praksu te razviti konkretne vještine potrebne na tržištu rada.
Obavijesti:
Raspisan je natječaj za dodjelu “Nagrade Zaklade Sveučilišta u Rijeci” za kalendarsku godinu 2019.
Otvoren Fond SIZIF za znanstveno-istraživačke djelatnosti studenata
Predbilježite se za MEMORI – igra pamćenja riječkih motiva
Sudjelovanje u YUFE (Young Universities for the Future of Europe) mreži sveučilišta
Mreža Mladih Sveučilišta za Budućnost Europe – Young Universities for the Future of Europe (YUFE) snažno je strateško partnerstvo deset mladih sveučilišta iz niza europskih država i četiri pridružena partnera koji zajednički rade na stvaranju prvog Europskog Sveučilišta. YUFE mreža time cilja na radikalno preoblikovanje europskog visokog obrazovanja kroz uspostavljanje modela mladog, usmjerenog na studente, neelitističkog, otvorenog i uključivog Europskog Sveučilišta. Jedinstven ekosustav koji će povezivati sveučilišta sa zajednicama, YUFE će biti temeljen na suradnji između visokoobrazovnih institucija i javnog i privatnog sektora te građana diljem Europe.
YUFE u ovoj fazi razvoja studentima nudi mogućnosti upisivanja kolegija svih partnerskih sveučilišta, sudjelovanje u nizu predavanja, radionica i edukacija te uključivanje u različite izvannastavne aktivnosti na partnerskim sveučilištima kao što su volontiranje, poduzetničke edukacije, studentski projekti rješavanja izazova lokalnih zajednica, studentske prakse i ostalo.
Više informacija o YUFE ponudi može se pronaći na mrežnim stranicama Sveučilišta u Rijeci ili YUFE mreže.